Боуен терапия при Плантарен фасциит
Плантарен фасциит – болка в петата
Плантарния фасциит е болезнено възпаление на плантарната фасция – плътната лента съединителна тъкан в основата на стъпалото, която свързва петата с пръстите на крака.
![](https://static.wixstatic.com/media/d97e68_e322e9a657704d4089f827e1824bc52d~mv2.jpg/v1/fill/w_395,h_370,al_c,q_80,enc_auto/d97e68_e322e9a657704d4089f827e1824bc52d~mv2.jpg)
Фасцията е съединителна тъкан, простираща се в цялото тяло, обвиваща мускулите и формираща сухожилията и връзките. Всичко, завършващо на “-itis” означава възпаление– фасциит е възпаление на фасцията. Долната (плантарната) част на ходилото е стъпалото. Т.е. плантарен фасциит е възпаление на съединителната тъкан на стъпалото...
Плантарната фасция е плътна, фиброзна съединителна тъкан, разпростираща се отдолу на стъпалото от петата към пръстите. Има функция на поемаща шока при ходене, движение или бягане. Все пак, тя е не е много гъвкава. Ако бъде подложена на прекалено силно опъване, може да се стигне до „травма” от рода на инцидент или „претоварване”, а това да доведе до появя на възпаление.
Прекомерното разтягане на тази тъкан, обикновено вследствие на свръх пронация или плоско стъпало, причинява плантарен фасцит.
![](https://static.wixstatic.com/media/d97e68_6a6836b9fe2d4f3e99f7e4b1b26f89cd~mv2.jpg/v1/fill/w_247,h_350,al_c,q_80,enc_auto/d97e68_6a6836b9fe2d4f3e99f7e4b1b26f89cd~mv2.jpg)
Възпалението е естественият начин на тялото да се предпази. Когато се нараним, тялото реагира. Повишава се кръвообращението в пострадалата зона(в този случай петата), изпращайки клетки, които да започнат процеса на самовъзстановяване, който може да продължи дни, седмици , месеци... и то в случай, че няма последващи травми.
Ако плантарната фасция е подложена на повтарящ се стрес, тя може да не се възпали, но да дегенерира – в резултат от съществуващ, нелекуван плантарен фасциит. Точният термин за това е плантарна фасциоза. Хората с такава хронична травма обикновено откриват информация за нея под названието плантарен фасциит…
В някои случаи , ако травмирането продължава, може да се появи шип на петата. Тялото складира калций в близост до петата в опит да поправи отделените влакна в петата. Много хора не усещат болка от тези шипове, но те са все пак сигнал, че проблем съществува от доста време.
Какво усещаме при плантарен фасциит?
![](https://static.wixstatic.com/media/d97e68_ca3afbb2ff3340889eb5e1c6c49481ff~mv2.jpg/v1/fill/w_499,h_333,al_c,q_80,enc_auto/d97e68_ca3afbb2ff3340889eb5e1c6c49481ff~mv2.jpg)
Състоянието обикновено причинява болка в петата или ходилото. При някои тя се усеща в областта на свода или други части на стъпалото. Макар че болката в петата е най-чест симптом, може да има и леко подуване на петата.
Обикновено болката е по-силна сутрин или след почивка. Първите стъпки след ставане от сън могат да наподобяват пробождане с нож в стъпалото, но облекчение има след раздвижването и затоплянето на ходилата. В много случаи болка се наблюдава и след дълго стоене прав или раздвижване след продължително седене.
За спортуващите, болката обикновено се проявява след, а не по време на тренировка.
Ако не се лекува дълго плантарният фасциит, болка в петата може да бъде усетена и в края на деня.
Въпреки, че могат да се засегнат и двете ходила, е типично в даден момент болка да се чувства само в едното.
Какво причинява плантарен фасциит?
Най-често страдат хора с лоша биомеханика на ходилата, което поставя плантарната фасция под стрес. Плоскостъпие, паднал свод и силната пронация в следствие от прекомерно разтягане/опъване на плантарната фасция, са сред честите причинители.
Пронация (еверзия) на петата (петната кост)
![](https://static.wixstatic.com/media/d97e68_5c10bf4c7db646a9bf408e617995fc68~mv2.jpg/v1/fill/w_265,h_198,al_c,q_80,enc_auto/d97e68_5c10bf4c7db646a9bf408e617995fc68~mv2.jpg)
Неправилната походка също причинява болка в петата
Причина за болка в петата може да бъде и разположението на петната кост, несъразмерното натоварване на ходилото. При т.н. пронация или еверзия тежестта на тялото при ходене пада навътре, глезенът също е насочен към вътрешната страна на ходилото и към палеца. Този проблем може да е провокиран от наднормено тегло, но в повечето случаи успешно се коригира чрез анатомични стелки и обувки, мануална терапия и лечебна гимнастика. Редукцията на теглото също помага
Плоско стъпало, свръхпронация
Сводовете обират шока в стъпалото. Ако ги няма, или са слаби и има силна пронация, се оказва допълнително натоварване върху плантарната фасция, която поема силата.
Чести рискови фактори:
Дейности
Спортове като бягане, ходене или танци, оказващи стрес върху костта на петата и свързаните тъкани, повишават риска от плантарен фасциит, особено ако практикуването им е интензивно. Макар че може да звучи противно на логиката, състоянието се отнася повече до тези, чийто стил е да бягат на пръсти, а не на тези, стъпващи на пета. Това се дължи на обикновено стегнатите мускули на прасеца или проблеми с глезените, които ограничават движенията.
Продължително стоене или работа на крак
Дейности и професии, които изискват продължително стоене на твърда повърхност, а това причинява стрес и умора в мускулите на ходилото.
Тегло и бременност
Повишаването на теглото, дори през последните месеци на бременността, увеличават натоварването и стреса върху плантарната фасция.
Обувки с лоша опора за ходилото
![](https://static.wixstatic.com/media/d97e68_35891df4e69241258315b84c03019ddc~mv2.jpg/v1/fill/w_960,h_698,al_c,q_85,enc_auto/d97e68_35891df4e69241258315b84c03019ddc~mv2.jpg)
Обувки, които не оказват опора на ходилото допринасят за повишеното натоварване на плантарната фасция. Макар и модерни, обувки тип балетни пантофки, кецове, джапанки и чехли между пръстите не са добър вариант. Всички те са с тънки подметки и не поддържат сводовете. Чехли и джапанки променят походката и допълнително изменят биомеханиката. Високите токове провокират скъсяване на ахилесовото сухожилие и допълнително натоварват тъканите в петата. Обърнете внимание и на факта, че спортните обувки също не осигуряват опора завинаги....
Боуен терапия
Боуен терапията е много фина терапия на тялото. Малки, леки, точни движения биват извършвани по мускули, сухожилия, връзки и нерви и така провокират тялото да започне процес на самолечение. Терапията стартира промени в тялото, които могат да продължат до 1 седмица.
Боуен въздейства на тялото чрез фасцията. Тя има важна роля в координацията на мускулите, позиционирането на тялото и за общия структурен и функционален интегритет.
Терапията има за цел да помогне организма като цяло – да го върне към баланс, като в същото време е насочена и към травмирано място/болка . Позицията и компенсаторните модели също се оценяват, за да се гарантира, че е налице по-голям шанс проблемът да бъде решен.
![](https://static.wixstatic.com/media/d97e68_2da6a35b5d5e4422ad3e427d309a4166~mv2.jpg/v1/fill/w_960,h_640,al_c,q_85,enc_auto/d97e68_2da6a35b5d5e4422ad3e427d309a4166~mv2.jpg)
Как да помогнем при плантарен фасциит
Поставянето на лед или разтриването на стъпалото с топка наистина облекчават симптомите, но не решават проблема. Разтягането и/или йога са изключителни за добрата позиция и походка, но им е нужно много време, за да дадат резултат.
Тъй като механиката на ходилото е ключов фактор за плантарния фасциит, да преподредим ходилото е основна цел на всяка терапия.
Ето как Боуен помага при плантарен фасциит –
Боуен помага цялото тяло да бъде балансирано отново. Когато се подредят правилно пелвис, крака и ходила, се подобрява походката и плантарната фасция вече не се травмира.
Краката са често жертва на причинител на вреда в друга част на тялото. Излизане от правилно разположение на таза заради причина в лумбалната зона на гръбнака, скъсени бедрени флексори или стегнати подколянни сухожилия могат да се отразят силно на начина, по който се движат краката. В допълнение, подреждането на колена и глезени също се отразява на начина, по който ходилото стъпва на земята и на степента на натоварване, които понасят стъпалото и сводовете.
Боуен терапия помага на много страдащи от плантарен фасциит. Всички имат забележително подобрение, макар че скоростта на възстановяване е различна за всеки.
Спомням си в един от случаите как пациентът едва ли не се хвалеше колко удебелена и увредена била плантарната фасция според изследването му с ултразвук. „Най-лошата, която лекарите са виждали!” Само една терапия за баланс на таза, дори без да се третират ходилата му, значително успокои болката.
Да разрешиш проблем с една сесия не е често явление, особено когато плантарният фасциит е с история. Много хора се нуждаят от няколко сесии във времето и упражнения, за да помогнат на тялото да научи и задържи новата позиция. Походката, която се усеща като „различна” заради промяната в подреждането и натоварването, трябва да започне да се приема като „нормална”, за да не изпитват болка в краката.
Боуен терапия има ключова роля в превенцията и лечението на плантарен фасцит, тъй като се съобразява със спецификата на стъпалото, подрежда правилно таза, краката и ходилата, подобрява походката, осигурява необходимата поддръжка на свода, контролира свръх пронацията и подпомага възстановяването на биомеханиката на стъпалото.
Когато се подредят правилно пелвис, крака и ходила, се подобрява походката и плантарната фасция вече не се травмира.
Без лечение плантарният фасциит може да се превърне в хроничен проблем, свързан с продължителни болки. Ранното диагностициране и лечение подобрява вероятността от благоприятен изход.
Ако имате подобен дискомфорт ,за повече информация се обадете
на телефон -0888960684